Theme header background image
Licznik odwiedzin: 342697

Projekty

Czujnik jakości powietrza w Gminie Trzcinica Wsparcie aktywności zawodowej rodziców w Gminie Trzcinica - utworzenie pierwszego żłobka Akademia wesołego przedszkolaka w Publicznym Przedszkolu Samorządowym w Laskach Budowa strefy aktywności (street workout) w miejscowości Trzcinica Budowa kanalizacji sanitarnej, w tym rozdzielenie sieci ogólnospławnej oraz budowa systemu zaopatrzenia w wodę wraz z odtworzeniem dróg 
w miejscowości Trzcinica Przebudowa z rozbudową przedszkola w miejscowości Laski Program Rewitalizacji Gminy Trzcinica

SIP Trzcinica

BIP


Informacje PSP

Zgaś ryzyko Stop pożarom traw

Zgłoś problem

CEIDG

ESP

Piotrówka

  • Opublikowany przez admin 10-01-2014
  • Ostatnio modyfikowany przez 31-05-2020

Podstawowe informacje.

Sołtys: Leszek Gawiński,  zam. Piotrówka

Prezes OSP: Jerzy Kwaśniak

Przewodnicząca KGW: Maria Szpunar

 

Położenie.

Sołectwo Piotrówka leży w południowo-zachodniej części gminy Trzcinica, od południowego zachodu graniczy z gminą Rychtal. W skład Sołectwa wchodzi wieś Piotrówka oraz przysiółki Hanobry i Różyczka.

Odległość Piotrówki do większych ośrodków wynosi:

   Trzcinica – 5 km,

   Kępno – 18 km,

   Kalisz – 78 km,

   Wrocław – 76 km.

Dziedzictwo kulturowe.

Piotrówka została założona około 1724 roku przez szlachcica Piotra Trzcińskiego. Nazwa tej Miejscowości pochodzi od jego imienia. Wtedy to powstają osady i folwarki. Na początku, na tych terenach osiedliło się sześć rodzin, ale opuściło swoje domostwa z uwagi na brak wody. Piotr Trzciński sprowadził specjalistów studniarzy do wykopu studni głębinowej. Od tego czasu wieś się rozwijała i z czasem powstał folwark. W roku 1845 właścicielem folwarku został baron Knobelsdorf, a w 1850 folwark przeszedł w ręce Somela, od którego jako resztówkę odkupiła około 1880 roku rodzina Szteklów, a z pozostałej ziemi utworzono gospodarstwa chłopskie.

 

Środowisko kulturowe, zabytki.

Do obiektów środowiska kulturowego na terenie Piotrówki należą:

1.   Kościół – w roku 1976 powstała kaplica św. Antoniego, a w 2006 roku do kaplicy dobudowano wieżę, na szczycie umieszczono dzwony, wizerunek świątyni zmienił spadzisty dach,

2.   Budynek byłej szkoły podstawowej, który powstał w 1963 roku, był dostosowany do wymogów szkoły siedmioklasowej z mieszkaniami dla nauczycieli. Obecnie znajdują się tam pomieszczenia świetlicy środowiskowej i mieszkania komunalne.

 

Ludność.

Piotrówka na koniec października 2008 roku liczyła 369 mieszkańców.

 

Przedsiębiorstwa.

Na terenie sołectwa Piotrówka znajduje się kilka zakładów rzemieślniczych, głównie meblarskich oraz dwa sklepy spożywcze.

Dom Ludowy w Piotrówce.