Theme header background image
Licznik odwiedzin: 359831

Projekty

Czujnik jakości powietrza w Gminie Trzcinica Wsparcie aktywności zawodowej rodziców w Gminie Trzcinica - utworzenie pierwszego żłobka Akademia wesołego przedszkolaka w Publicznym Przedszkolu Samorządowym w Laskach Budowa strefy aktywności (street workout) w miejscowości Trzcinica Budowa kanalizacji sanitarnej, w tym rozdzielenie sieci ogólnospławnej oraz budowa systemu zaopatrzenia w wodę wraz z odtworzeniem dróg 
w miejscowości Trzcinica Przebudowa z rozbudową przedszkola w miejscowości Laski Program Rewitalizacji Gminy Trzcinica

SIP Trzcinica

BIP


Informacje PSP

Zgaś ryzyko Stop pożarom traw

Zgłoś problem

CEIDG

ESP

Forro

  • Opublikowany przez admin 10-01-2014
  • Ostatnio modyfikowany przez 23-10-2020

Gminą partnerską Trzcinicy jest węgierska gmina Forró. 

Forró - gmina w północno-wschodniej części Węgier, w pobliżu miasta Encs. Miejscowość leży na obszarze Średniogórza Północnowęgierskiego. Administracyjnie gmina należy do powiatu Encs, wchodzącego w skład komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén i jest jedną z jego 36 gmin.

          6 września 2013 roku do Gminy Trzcinica przybyła węgierska delegacja z zaprzyjaźnionej Gminy Forró. Trzcinicę odwiedzili: Wójt Gminy Forró Rakaczki Zoltan, Zastępca Wójta, dwóch Radnych oraz tłumacz.
W tym dniu odbyło się spotkanie z władzami Gminy Trzcinica oraz kierownikami referatów i jednostek organizacyjnych. W sobotę delegacja wraz z Wójtem Gminy Trzcinica Grzegorzem Hadzikiem, Sekretarzem Gminy Renatą Ciemny udała się do Kościoła Parafialnego w Laskach, gdzie Ksiądz Kanonik Andrzej Grzegorzewicz Proboszcz Parafii Laski bardzo ciekawie przedstawił historię Kościoła i jego zabytki. 

Następnie goście zwiedzili Zakład Produkcji Opakowań Janmar Centrum w Trzcinicy po którym zostali oprowadzeni przez Prezesa Pana Marcina Gatnera.

Potem udano się do firmy Meble Laski, w której zostali przyjęci przez Właściciela Pana Henryka Kaczorowskiego i Prezesa Pana Jana Bartkowiaka.

Następnie delegacja wraz z gospodarzami gminy uczestniczyła w spotkaniu z radnymi, przedstawicielami organizacji i stowarzyszeń działających na terenie Sołectwa Laski i Smardze, które odbyło się w Domu Ludowym w Laskach.Podczas spotkania można było zobaczyć wystawy rękodzieła przygotowane przez Panią Barbarę Urbańską oraz obrazy Pana Mariusza Bonczola. Zaprezentowano także domowe wyroby serów, wędlin, ciast i inne, które przygotowali mieszkańcy Lasek.

Goście z Węgier zobaczyli także boisko sportowe w Laskach i budowaną drogę w Smardzach. Następnie delegacja udała się do Zakładu Cukierniczego Maja w Trzcinicy, gdzie Pan Jaromir Talar zapoznał gości z technologią produkcji i przygotował degustację swoich wyrobów.Kolejnym punktem wizyty był stadion w Trzcinicy,Kościół Parafialny oraz ogród Probostwa, gdzie oprowadzał Ksiądz Proboszcz Wiesław Cieplik. W godzinach popołudniowych w Restauracji Centrum w Trzcinicy odbyło się spotkanie z radnymi, przedstawicielami stowarzyszeń i organizacji działających w Trzcinicy, goście skosztowali domowych wypieków, które przygotowały Panie z KGW i ZERiI w Trzcinicy.OSP Trzcinica zorganizowała dynamiczny pokaz sprzętu jakim dysponuje jednostka.Wieczorem w Wodzicznej odbyło się spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Społeczne "Tilia”. Jako pamiątkę wizyty delegacji węgierskiej Prezes Towarzystwa Społecznego Bożena Henczyca, Wójt Gminy Forró Rakaczki Zoltan wraz z Wójtem Gminy Trzcinica Grzegorzem Hadzikiem posadzili przy Domu Ludowym pamiątkowa lipę pod którą umieszczono dwa listy okolicznościowe.

W niedzielę goście brali udział w Dożynkach Gminno - Parafialnych w Aniołce Pierwszej gdzie nie kryli podziwu dla sposobu przygotowania i organizacji imprezy.W poniedziałek delegacja odwiedziła Zespół Szkół w Laskach oraz Zespół Szkół w Trzcinicy.Zwiedzano biblioteki, pracownie komputerowe oraz sale gimnastyczne i inne pomieszczenia. Spotkano się także z kadrą zarządzającą szkołami i przedstawicielami Rady Rodziców Panią Lucyną Piasecką i Panem Januarym Fuskiem. Wójt Gminy Trzcinica zaprezentował gościom zaawansowaną budowę przedszkola w Trzcinicy i Kompleks Boisk Sportowych ORLIK 2012 oraz boisko wielofunkcyjne w Laskach.Następnie udano się na Stację Uzdatniania Wody w Trzcinicy.W południe w budynku Nr 18 w Pomianach odbyło się spotkanie przygotowane przez KGW w Pomianach, w którym uczestniczyła delegacja oraz przedstawiciele organizacji działających na terenie Pomian, a także Przewodniczące Kół Gospodyń Wiejskich i prezesi ZERiI z Gminy Trzcinica. Wieczorem w Restauracji Różana w Laskach odbyło się pożegnalne spotkanie z Prezydium Rady i Przewodniczącymi Komisji Rady Gminy Trzcinica podczas której Wójtowie Gmin uroczyście pokroili tort z herbami obu gmin.We wtorek delegacja dokonała złożenia okolicznościowych wiązanek przy tablicach pamiątkowych w Laskach i Trzcinicy. Kolejnym punktem była wizyta w Urzędzie Gminy w Trzcinicy oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Trzcinicy gdzie otrzymali publikacje regionalne i Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Następnie delegacja została oficjalnie pożegnana a Wójt Gminy Forró Rakaczki Zoltan jako dowód dalszej współpracy złożył na ręce Wójta Gminy Trzcinica flagi Gminy Forró.