Theme header background image
Licznik odwiedzin: 319932

Projekty

Czujnik jakości powietrza w Gminie Trzcinica Wsparcie aktywności zawodowej rodziców w Gminie Trzcinica - utworzenie pierwszego żłobka Akademia wesołego przedszkolaka w Publicznym Przedszkolu Samorządowym w Laskach Budowa strefy aktywności (street workout) w miejscowości Trzcinica Budowa kanalizacji sanitarnej, w tym rozdzielenie sieci ogólnospławnej oraz budowa systemu zaopatrzenia w wodę wraz z odtworzeniem dróg 
w miejscowości Trzcinica Przebudowa z rozbudową przedszkola w miejscowości Laski Program Rewitalizacji Gminy Trzcinica

SIP Trzcinica

BIP


Informacje PSP

Zgaś ryzyko Stop pożarom traw

Zgłoś problem

CEIDG

ESP

Aktualności

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Opublikowany przez admin Czwartek, 01.08.2019

Powstanie Warszawskie to największy zryw powstańczy w okupowanej Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki przystąpiło około 50 000 słabo uzbrojonych i często bardzo młodych powstańców.


Powstanie miało według założeń trwać kilka dni, a trwało do 2 października 1944 roku, aż 63 dni.

W czasie walki zginęło około 18 000 powstańców, a około 25 000 zostało rannych. Ogromne były straty wśród ludności cywilnej, które wyniosły około 180 000 zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców w liczbie około 500 000 wypędzono z miasta. Warszawa została niemal całkowicie zburzona i spalona. Największe zniszczenia dokonane zostały już po zakończeniu walk. Dziś obchodzimy 75. rocznicę tych wydarzeń, przy tablicy pamiątkowej poświęconej „Żołnierzom Polskim Poległym za Ojczyznę” zapalony został znicz.

Natomiast o godzinie 17:00 w związku z ogólnokrajowymi obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie Gminy Trzcinica zostaną włączone syreny alarmowe – dźwięk ciągły, trwający jedną minutę.