Theme header background image
Licznik odwiedzin: 301094

Projekty

Czujnik jakości powietrza w Gminie Trzcinica Wykonanie „Projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla gminy Trzcinica Kompleksowa modernizacja energetyczna w Zespole Szkół w Laskach Przebudowa z rozbudową przedszkola w miejscowości Laski Budowa kanalizacji sanitarnej, w tym rozdzielenie sieci ogólnospławnej oraz budowa systemu zaopatrzenia w wodę wraz z odtworzeniem dróg 
w miejscowości Trzcinica Rozwój bazy rekreacyjnej w Gminie Trzcinica Program Rewitalizacji Gminy Trzcinica

SIP Trzcinica

BIP


Informacje PSP

Zgaś ryzyko Stop pożarom traw

Zgłoś problem

CEIDG

ESP

Aktualności

Powstanie Wielkopolskie

Opublikowany przez admin Czwartek, 27.12.2018

Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego wieczorem 26 grudnia 1918 roku do Poznania wywołał entuzjazm Polaków. Manifestacyjne powitanie artysty doprowadziło do dalszego wzrostu nastrojów patriotycznych.


27 grudnia 1918 roku odbył się uroczysty pochód dzieci szkolnych przed Bazarem na cześć Paderewskiego. Niemcy odpowiedzieli własnym wiecem, ruszył pochód, do którego dołączyli żołnierze 6 pułku grenadierów. Padł strzał, który stał się zarzewiem dalszych wydarzeń. Powstanie Wielkopolskie było spontanicznym zrywem niepodległościowym.

Wiadomość o wydarzeniach z 27 grudnia 1918 roku dotarła tego samego wieczoru do najdalszych miejsce Wielkopolski. Ruch powstańczy objął kolejne miejscowości, w tym Czarnków,. Gniezno, Gostyń, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Krotoszyn, Ostrów Wielkopolski, Szamotuły, Śrem, Środa Wielkopolska, Wągrowiec i Września. W pierwszym okresie powstania, czyli do połowy stycznia 1919 roku, zajęto większość terenu, który pozostał w polskich rękach aż do rozejmu zawartego 16 lutego 1919 roku w Trewirze.