Theme header background image
Licznik odwiedzin: 232055

Projekty

Czujnik jakości powietrza w Gminie Trzcinica Kompleksowa modernizacja energetyczna w Zespole Szkół w Laskach Rozwój bazy rekreacyjnej w Gminie Trzcinica Program Rewitalizacji Gminy Trzcinica

SIP Trzcinica

BIP


Informacje PSP

Zgaś ryzyko Stop pożarom traw

Zgłoś problem

CEIDG

ESP

Aktualności

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Opublikowany przez admin Wtorek, 03.10.2017

29 września 2017 odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać por. Józefa Rabiegi (1914-1971) - dowódcy oddziałów Armii Krajowej działających na obszarze Ziemi Namysłowskiej w latach 1942-44, złożonych w przeważającej części z polskich robotników przymusowych.

W uroczystości udział wzięła delegacja z Gminy  Trzcinica w składzie; Roman Jokiel – przedstawiciel Urzędu Gminy Trzcinica, Anna Bartkowiak – Sołtys Sołectwa Kuźnica Trzcińska oraz siostrzeniec Por. Józefa Rabiegi – Andrzej Śniady z małżonką.
Por. Józef Rabiega ps. „Tytus”, „Ordon” urodził się  w Kuźnicy Trzcińskiej, dowódca struktur Armii Krajowej na terenie Ziemi Namysłowskiej w latach 1942-1944 w ramach samodzielnego obwodu zewnętrznego „Reduta”, w skład którego wchodziło 5 batalionów: Namysłów „Garłuch”, Syców „Giewont”, Oleśnica „Krywań”, Ostrzeszów „Howerla” i Kępno „Łomnica”. Na terenie byłych Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego w Namysłowie mieściło się dowództwo batalionu AK „Garłuch”. Siedziba dowódcy, por. Józefa Rabiegi, znajdowała się w budynku dawnej wagi przemysłowej ZPZ , gdzie w wyniku dekonspiracji, gestapo aresztowało „Ordona” 3 lipca 1944r. Por. Józef Rabiega przetrwał śledztwo i gehennę niemieckich obozów koncentracyjnych. Zmarł w wieku 57 lat, jest pochowany na cmentarzu komunalnym w Brzegu.

Zdjęcia - http://namyslow.eu