Aktualności

Dziękczynienie za płody ziemi

Opublikowany przez admin Poniedziałek, 06.09.2021

4 września 2021 roku przy Domu Ludowym w Smardzach odbyły się Dożynki Gminne. Uroczystość  zainaugurował barwny korowód, który przejechał przez pięknie udekorowaną miejscowość, a następnie każde z sołectw złożyło wieniec dożynkowy.


Dożynki gminne Smardze 2021 [1]



Następnie wszyscy zebrani uczestniczyli w eucharystii, którą odprawili: ks. Rafał Czmyr, proboszcz parafii w Laskach oraz ks. Krystian Kowalski, dziekan dekanatu trzcinickiego, proboszcz parafii w Wielkim Buczku.

Po zakończonej mszy świętej  rozpoczął się obrzęd chleba i wieńca. Po odśpiewaniu hymn narodowego. Katarzyna Kuboszek – pracownik Urzędu Gminy powitała rolników, licznie zgromadzonych mieszkańców wsi Smardze i gminy Trzcinica oraz zaproszonych gości, wśród których byli m.in: Alicja Śniegocka – wicestarosta Powiatu Kępińskiego, Renata Ciemny – członek Zarządu Powiatu Kępińskiego jednocześnie sekretarz Gminy Trzcinica, Dariusz Gąszczak – wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kępińskiego, Zdzisław Mikołajczyk -przewodniczący Rady Gminy Trzcinica wraz z radnymi,  Tomasz Gatner – radny Rady Powiatu Kępińskiego, mł.insp. Mirosław Józefiak - Komendant Powiatowy Policji w Kępnie, sołtysi wraz z delegacjami sołectw, dyrektorzy szkół, kierownicy jednostek organizacyjnych oraz przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń z terenu Gminy Trzcinica.

Uroczystego przekazania bochenka chleba dokonali starostowie tegorocznych dożynek:  Iwona Rozik i Szymon Maryniak  na ręce sekretarz Gminy Trzcinica i -przewodniczącego Rady Gminy Trzcinica, którzy podziękowali za tegoroczny chleb dożynkowy i całoroczny trud. Przekazali życzenia wszelkiej pomyślności i dostatku dla rolników i ich rodzin. Obrzędowi towarzyszył zespół ,,Laskowianie”, który zaśpiewał pieśń ,,Plon niesiemy plon”.

Dożynki były także okazją do podziękowania dla jednostek OSP z terenu gminy Trzcinica za pomoc i zaangażowanie w obsługę Punktu Szczepień. Na ręce Komendanta Gminnego OSP Tomasza Samulskiego wyrazy wdzięczności oraz pamiątkowe podziękowanie w imieniu Zarządu Powiatu Kępińskiego przekazała Alicja Śniegocka, wicestarosta powiatu kępińskiego wraz z Renatą Ciemny, członkiem Zarządu Powiatu Kępińskiego.

Tradycyjnie rozdano upieczone chlebki. Zgromadzeni na dożynkach otrzymali także okolicznościową pocztówkę, na której podziękowania za całoroczna pracę złożył Grzegorz Hadzik, wójt gminy Trzcinica.

Po części oficjalnej na scenie pojawił się zespół Laskowanie, który zaprezentował 6 biesiadnych utworów i zaprosił gości do wspólnej zabawy. Następnie wręczono dyplomy i nagrody dla zwycięzców w konkursie plastycznym pt. Wieniec dożynkowy. Kolejny punktem na mapie dożynkowych obchodów był występ Kabaretu Sąsiadki KGW Pomiany, który w niezwykle zabawny sposób opisał każde sołectwo z gminy Trzcinica. Nie zabrakło także podziękowań dla organizatorów i występujących.  Jednym z ostatnich akcentów sobotniego popołudnia był występ grupy Zbójnickie Folk Show. Grupa zaprezentowała przeboje zespołów Baciary, Krywań, Gronicki, Tutki, Golec i Zakopower.

Dożynki odbywały się w miłej atmosferze, a  na wszystkich uczestników czekała darmowa grochówka, kawa i ciasto oraz bogato zaopatrzony bufet. Można było podziwiać wystawę prac nagrodzonych w konkursie plastycznym oraz ekspozycję dawnych sprzętów rolniczych. Na najmłodszych czekała strefa dmuchańców oraz wata cukrowa, popcorn i granita. Obchody zakończyła zabawa taneczna, którą poprowadził DJ Brock.

Składamy serdeczne podziękowania dla ks.Rafała Czmyra, proboszcza parafii w Laskach i ks. Krystiana Kowalskiego, dziekana dekanatu trzcinickiego, proboszcza parafii w Wielkim Buczku za odprawioną mszę świętą dziękczynną oraz dla wszystkich którzy włączyli się w przygotowanie Dożynek Gminnych. Za ogromny wkład pracy dziękujemy szczególnie Radzie Sołeckiej Sołectwa Smardze na czele z sołtys Ireną Zimoch, mieszkańcom Smardz, wszystkim sołectwom za przygotowanie wozów dożynkowych oraz pracownikom Urzędu Gminy Trzcinica.



 


 
Linki
  1. http://www.trzcinica.com.pl/https://www.facebook.com/100063463573654/videos/2908474882802024/
  2. http://www.trzcinica.com.pl/index.php/Printer/news/display/2021/9/6/dzikczynienie-za-pody-ziemi/