Aktualności

Dożynki Gminne

Opublikowany przez admin Wtorek, 29.08.2017

[1]28 sierpnia 2017 r. mieszkańcy Gminy Trzcinica dziękowali za zbiory i urodzaj. Gospodarzem  tegorocznego Święta Plonów było Sołectwo Piotrówka.


Uroczystość rozpoczęła msza św. Dziękczynna w kościele pw. św. Antoniego w Piotrówce, którą odprawili ks. Krystian Kowalski, Proboszcz Parafii Wielki Buczek oraz ks. Kanonik Wiesław Cieplik. Po jej zakończeniu w kierunku Domu Ludowego w Piotrówce wyruszył barwny korowód dożynkowy, który poprowadziła Orkiestra Dęta z Ostrzeszowa.

    Po przybyciu na miejsce uroczystości odbył się obrzęd składania wieńców dożynkowych. Delegacje wszystkich Sołectw Gminy Trzcinica, a także gościnnie Sołectwa Wielki Buczek oraz Sołectwa Piotrówka w Gminie Jemielnica symbolicznie przekazały Wójtowi Gminy Trzcinica barwne wieńce i korony żniwne.

    Otwarcia uroczystości dokonali Sołtys Leszek Gawiński i Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Trzcinica Irena Perlitius, przekazując prowadzenie Pani Natalii Wabnic-Maryniak, która powitała zebranych gości oraz poprowadziła dalszą część uroczystości.

    Ważnym i symbolicznym momentem uroczystości był tradycyjny Obrzęd Chleba gdzie Starostowie Dożynkowi Pani Danuta Gawińska i Pan Krzysztof Stężała złożyli na ręce Wójta Grzegorza Hadzika chleb jako symbol tegorocznych plonów, gospodarności i pracowitości.  

    Za tegoroczne plony dziękowali zebrani mieszkańcy jak również przybyli goście wśród, których znaleźli się Poseł na Sejm RP Andżelika Możdżanowska, Poseł na Sejm RP Bożena Henczyca, przedstawiciele parlamentarzystów oraz Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Członek Zarządu Powiatu Kępińskiego Michał Błażejewski, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Renata Ciemny, Radny Powiatowy Tomasz Gatner, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kępnie Robert Ciesielski, Przewodniczący Rady Gminy Zdzisław Mikołajczyk wraz z radnymi, Dyrektorzy i Kierownicy jednostek organizacyjnych wraz z pracownikami, przedstawiciele Sołectw, Przewodniczące organizacji i stowarzyszeń z terenu Gminy Trzcinica, Prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych, Kół Gospodyń Wiejskich oraz delegacje. Swoje życzenia przekazali również Poseł do Parlamentu Europejskiego Andrzej Grzyb, Poseł na Sejm RP Jarosław Urbaniak, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska, Starosta Kępiński Witold Jankowski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Kępińskiego Stanisław Baliński.

    Część oficjalną uroczystości zakończyło wspólne odśpiewanie utworu „Rota”. Następnie przedstawiona została część artystyczna przygotowana przez uczniów z Zespołu Szkół w Trzcinicy pod kierunkiem nauczycieli. Młodzież w swoim wystąpieniu odniosła się do odbywającego się Święta Plonów. Zaprezentowano wiązankę piosenek, która dostarczyła wielu wrażeń i emocji. Podczas uroczystości nagrody odebrali laureaci gminnego konkursu plastycznego pod hasłem „Jak będzie wyglądała praca rolnika w przyszłości?”.  

Wyniki w poszczególnych kategoriach przedstawiają się następująco:

Przedszkole:

I miejsce -  Julian Maciejewski – PPS w Trzcinicy

II miejsce – Fabian Stężały – PPS w Laskach

III miejsce – Nikola Sołtysiak – PPS w Laskach

Klasy I-III szkoły podstawowej:

I miejsce -  Natalia Zimoch – ZS w Trzcinicy

II miejsce – Wiktor Lorenc – ZS w Laskach

III miejsce – Marcin Stefański – ZS w Trzcinicy

Klasy IV-VI szkoły podstawowej:

I miejsce – Martyna Durka – ZS Trzcinica

II miejsce – Wojciech Wolski – ZS Trzcinica

III miejsce – Natalia Pawlik- ZS Trzcinica

Klasy  I-III gimnazjum

I miejsce – Dominika Wabnic – ZS Trzcinica

II miejsce – Kacper Lenort – ZS Trzcinica

III miejsce – Anna Parzonka – ZS Laski    Następnie przygotowany program muzyczny przedstawiła Orkiestra Dęta z Ostrzeszowa. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Wystąpił również Chór „Laskowianie” pod batutą Pani Renaty Ciemny. Część artystyczną zakończył występ zespołów z zaprzyjaźnionej Gminy Jemielnica – Zespół CENTAVIA oraz Kapela „No to cyk”. Niespodzianką dla zgromadzonych był występ Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Piotrówce, które zaprezentowały wiązankę napisanych przez siebie utworów. Za ich wykonanie otrzymały gromkie brawa.

    Wójt Gminy Trzcinica złożył na ręce Sołtysa Leszka Gawińskiego podziękowania dla Rady Sołeckiej, Organizacji i Mieszkańców Sołectwa Piotrówka za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie Dożynek Gminnych 2017 w  Piotrówce.

    Wieczór można było spędzić przy dźwiękach muzyki Zespołu AKORD.  Jak uzupełnia Wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik: Dożynki są symbolicznym zakończeniem roku pracy na roli, jednocześnie są początkiem kolejnego rozpoczynanego przez zasiewy. Dożynki to podziękowanie Bogu za to, że mimo trudności udało się zebrać z pól plony. Dziękuję Księżom za odprawioną Mszę Św. Dziękczynną, w której uczestniczyliśmy. Dożynki to także podziękowanie Rolnikom za wykonywaną z poświęceniem trudną i odpowiedzialną pracę.  Dożynki to tradycja, dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do jej kultywowania, a więc delegacjom poszczególnych Sołectw Gminy Trzcinica, delegacji Sołectwa Wielki Buczek i Piotrówki z Gminy Jemielnica. Dziękuję za przygotowanie korowodu i wystrój miejscowości Piotrówka. Dożynki to czas radości i świętowania, dziękuję za włożony wkład pracy Zespołowi Szkół w Trzcinicy, Zespołowi „Laskowianie”, Orkiestrze z Ostrzeszowa, Kapeli „No to cyk” z Piotrówki oraz Zespołowi CENTAVIA z Gminy Jemielnica. Gratuluję organizacji i dziękuję za wszystkie przygotowania Radzie Sołeckiej wraz z Sołtysem Leszkiem Gawińskim, Paniom z KGW, Druhom z OSP oraz mieszkańcom Piotrówki. Chciałbym zapewnić, że symboliczny chleb wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów który otrzymałem od Starostów Dożynkowych Danuty Gawińskiej i Krzysztofa Stężały będzie dzielony w naszej Gminie sprawiedliwie.
 
Linki
  1. http://www.trzcinica.com.pl/index.php/news/display/2017/8/29/doynki-gminne/
  2. http://www.trzcinica.com.pl/index.php/Printer/news/display/2017/8/29/doynki-gminne/