Aktualności

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Opublikowany przez admin Wtorek, 03.10.2017

[1]29 września 2017 odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać por. Józefa Rabiegi (1914-1971) - dowódcy oddziałów Armii Krajowej działających na obszarze Ziemi Namysłowskiej w latach 1942-44, złożonych w przeważającej części z polskich robotników przymusowych.

W uroczystości udział wzięła delegacja z Gminy  Trzcinica w składzie; Roman Jokiel – przedstawiciel Urzędu Gminy Trzcinica, Anna Bartkowiak – Sołtys Sołectwa Kuźnica Trzcińska oraz siostrzeniec Por. Józefa Rabiegi – Andrzej Śniady z małżonką.
Por. Józef Rabiega ps. „Tytus”, „Ordon” urodził się  w Kuźnicy Trzcińskiej, dowódca struktur Armii Krajowej na terenie Ziemi Namysłowskiej w latach 1942-1944 w ramach samodzielnego obwodu zewnętrznego „Reduta”, w skład którego wchodziło 5 batalionów: Namysłów „Garłuch”, Syców „Giewont”, Oleśnica „Krywań”, Ostrzeszów „Howerla” i Kępno „Łomnica”. Na terenie byłych Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego w Namysłowie mieściło się dowództwo batalionu AK „Garłuch”. Siedziba dowódcy, por. Józefa Rabiegi, znajdowała się w budynku dawnej wagi przemysłowej ZPZ , gdzie w wyniku dekonspiracji, gestapo aresztowało „Ordona” 3 lipca 1944r. Por. Józef Rabiega przetrwał śledztwo i gehennę niemieckich obozów koncentracyjnych. Zmarł w wieku 57 lat, jest pochowany na cmentarzu komunalnym w Brzegu.

Zdjęcia - http://namyslow.eu [2]

 
Linki
  1. http://www.trzcinica.com.pl/index.php/news/display/2017/10/3/odsonicie-tablicy-pamitkowej/
  2. http://namyslow.eu/
  3. http://www.trzcinica.com.pl/index.php/Printer/news/display/2017/10/3/odsonicie-tablicy-pamitkowej/